Jaki pendrive wybrać? Jaki jest najlepszy? Poradnik zakupowy

| 0 Komentarzy
Pendrive to nośnik wielu danych. Ważna jest nie tylko jego pamięć – poznaj wszystkie cechy tego urządzenia.

Pendrive to niewielkie urządzenie o sporych możliwościach. Na rynku dostęnych jest wiele kolorów i kształtów pendrive'ów. Przy wyobrze pamięci USB warto jednak zwrócić uwagę na czynniki takie jak: szyfrowanie danych, czy ilość pamięci..

Polecane pendrive'y

Jaki pendrive warto kupić?

Duża liczba ofert sprawia, że ciężko jest wyłuskać te najlepsze modele. Kupując pendrive, przyjrzyj się kilku kluczowym kwestiom. Prędkość czy pojemność to podstawa, ale istotne są także dodatkowe opcje i typ złącza. Dużo zmienisz dzięki odpowiedniemu manipulowaniu nośnikiem (właściwie sformatowany pendrive podłączysz do telewizora, co da Ci możliwość oglądaniu filmu bezpośrednio z przenośnej pamięci).

Poprzez pendrive wykonasz wiele czynności, jak choćby zapisywanie i włączanie na nim całego oprogramowania komputerowego. Przydaje się on również do postawienia systemu na nogi, bo daje szansę przywrócenia utraconych danych lub otworzenia programu antywirusowego. Wyróżnia się doskonałą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ zniesie upadek nawet z wysokości kilku metrów. Formatowanie pendrive’a można przeprowadzać bez utraty danych, a nowoczesne modele posiadają nawet wbudowane wyświetlacze LED.

Zresztą pendrive jako zewnętrzny nośnik danych przydaje się przy komputerze. Windows ReadyBoost to funkcja wykorzystująca go jako pamięć podręczną. Tym samym korzystanie z pendrive’a staje się bardziej wydajne, bo zapis i odczyt dokonywane są znacznie szybciej. To świetne rozwiązanie dla osób, których pendrive ma pewne niedobory pod względem prędkości działania i spełnia wymogi kompatybilności dla systemu Windows.

Chcesz się wyróżnić? Postaw na nietypowy kształt lub kolor pendrive’a. Producenci stają się coraz bardziej pomysłowi, gdy w grę wchodzi design urządzeń. Dobre parametry znaleźć można także w ciekawych wizualnie nośnikach. Zresztą obudowy są pełne udogodnień, które pozwolą Ci łatwiej znaleźć miejsce dla przenośnej pamięci USB. Wiele modeli posiada kółko, dzięki czemu przypniesz swoje urządzenie do kluczy. Dość popularne stają się także formy przypominające kształtem karty bankowe.

Na jakie cechy warto zwrócić uwagę przy wyborze pendrive’a?

Choć pendrive kojarzy się przede wszystkim z wyglądem zewnętrznym i pamięcią, to nie są to jedyne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania tego typu urządzenia. Istotną rolę odgrywa także to, jaką pendrive ma szybkość transferu danych. Poza tym warto się zastanowić, w jakim celu dokonuje się zakupu. Pamięć USB do zdjęć, do muzyki, czy do dokumentów z pracy? Dla każdego typu wymagań znajdzie się urządzenie, które im sprosta.

Poszukiwanie odpowiedniego pendrive’a rozpoczyna się od określenia pojemności. Potem konieczne trzeba zwrócić uwagę na interfejs pamięci USB. W tym aspekcie wyróżnić można kilka standardów. Pendrive USB 2.0 korzysta z nieco starszej, ale nadal aktualnej technologii. Jego przepustowość plasuje się w granicach około 30 MB/s dla zapisu i 42 MB/s dla odczytu. Ten nośnik jest bezpiecznym wyborem dla osób korzystających z komputerów lub innych urządzeń starszej generacji. W przypadku niedużych plików taka prędkość transferu powinna być wystarczająca.

Jeżeli wymagasz większej prędkości, postaw na pendrive USB 3.0. Dla pełnego wykorzystania takiego nośnika przyjrzyj się dokładnie wejściom w Twoim urządzeniu. Komputer posiadający oznaczone na niebiesko złącze USB ma większą przepustowość pod względem transferu danych. Specjalnie dostosowane wejście sprawia, że istnieje większa kompatybilność między pendrivem i urządzeniem. Prędkość transferu w tym przypadku może osiągnąć nawet 500 MB/s.

Zupełnie odrębnie należy potraktować USB typu C. To dość nowy na rynku standard, wyróżniający się nawet pod kątem zupełnie odmiennego kształtu względem starszych standardów. Osiąga szybkość transferu danych do 2500 MB/s, co sprawia, że zapis i odczyt danych przeprowadza w mgnieniu oka. Chętnie sięgają po niego profesjonalni programiści, coraz częściej pojawia się także w nowoczesnych urządzeniach mobilnych.

Obecnie pendrive’y mają mnóstwo dodatkowych funkcji. Wiele modeli stało się czymś więcej, niż tylko nośnikiem danych. Wbudowuje się w nie dyktafony, wprowadza opcję połączenia z WiFi w celu łatwiejszego przesyłania danych, używa się ich jako klucza dostępu do komputera. Możliwości są ogromne, a zwykła pamięć USB dzięki nim zyskuje uniwersalny charakter. Coraz częściej ten nośnik wykorzystywany jest jako element marketingowy. Zamiast tradycyjnego długopisu, klient otrzymuje pendrive z logiem firmy. Taki prezent pokazuje, że marka idzie z duchem czasu.

Zalety korzystania z pamięci przenośnej flash drive

Pamięć flash zwiększa prędkość zapisu i prędkość odczytu danych z pendrive’a. To ważne, ponieważ nawet największa pojemność na niewiele się zda, jeśli piliki będą przesyłać się na memory stick godzinami. Ponadto nie zaobserwowano, by z czasem ta prędkość spadała. Nawet po wielu latach urządzenie z niej korzystające szybko reaguje na polecenia użytkownika. Nie bez powodu pamięć flash w pendrive’ach jest już powszechnie przyjętym standardem.

Boisz się utraty bardzo ważnych danych? Dawniej nośniki plików opierały się głównie na elementach mechanicznych, tak było chociażby w przypadku dysku HDD. Konsekwencją tego był fakt, iż po jednym upadku, gdy uszkodziła się ruchoma część, można było stracić wszystkie zapisane informacje. Obecnie znacznie częściej stosowane są rozwiązania elektroniczne, do jakich zalicza się właśnie pamięć flash. Bezpieczny i szybki pendrive powinien wykorzystywać ten standard zapisu.

Kolejną cechę, która działa na korzyść tego rodzaju pamięci, stanowi jej rozmiar. Producenci mają coraz większe pole do popisu pod względem kształtów i wielkości tworzonych urządzeń. Pendrive Kingston z pamięcią flash jest wygodny w użytkowaniu ze względu na niewielki rozmiar oraz odznaczanie się doskonałymi parametrami technicznymi. Jeśli szukasz niezawodnego nośnika, to powinna się w nim znaleźć przenośna pamięć flash drive.

Jakie są najpopularniejsze pojemności pendrive?

Pendrive’y powoli zaczynają wypierać płyty. Coraz częściej służą jako narzędzie do trwałego zapisywania danych i przesyłania ich pomiędzy różnymi firmami, organizacjami czy instytucjami. Przykładowo model o niewielkim rozmiarze 8 GB często wykorzystywany jest w sądach do przekazywania nagrań lub zdjęć, co wcześniej robiono za pomocą płyt. Służący do przenoszenia plików pendrive USB to technologia, która jeszcze przez długi czas pozostanie aktualna.

Polecane modele 32 GB to wariant, który w pełni spełnia potrzeby przeciętnego użytkownika. Za niewygórowaną cenę otrzymuje się nośnik wystarczający do przenoszenia plików pomiędzy urządzeniami. Pojemność pendrive 32 GB pozwala wgrać na nośnik nawet 12 000 zdjęć w rozmiarze 8 megapikseli. Warto pamiętać, że po usunięciu plików z nośnika, zwalnia się dodatkowe miejsce. Dlatego gdy zapełnisz całą pamięć, warto zrobić mały przegląd zawartości lub formatowanie. Jeżeli jednak nie chcesz zaprzątać sobie tym głowy, możesz wybrac opcję ze znacznie większą pamięcią - pendrive 1TB.

Pamięć do archiwizacji danych 64 GB przyda się osobom, dla których komputer stanowi narzędzie pracy. Graficy, montażyści – te grupy zawodowe bezustannie korzystają z dużych plików (np. profesjonalnych zdjęć w wysokiej rozdzielczości lub długich filmów). W takim zawodzie pojemny pendrive jest ważnym elementem codziennej pracy zawodowej. Dlatego pendrive 64 GB to absolutne minimum, jakie powinien posiadać nośnik dla profesjonalistów wykorzystujących duże pliki.

Jeśli chodzi o memory stick 128 GB, to również warto go polecić zawodowcom, ale nie tylko. Sprawdza się on szczególnie dobrze, gdy ma być czymś więcej niż nośnikiem danych. Pendrive jako dysk zewnętrzny komputera jest niezwykle funkcjonalny. Można zainstalować na nim aplikacje, gry i mieć je zawsze przy sobie, po prostu podłączając memory stick do różnych urządzeń. To zresztą nie koniec potencjału, jaki niesie ze sobą pojemność pendrive’a, bo niekiedy wynosi ona nawet do 512 GB lub więcej.

Jakiej firmy pamięć masową wybrać?

Jedną z najważniejszych na rynku marek produkujących flash drive jest firma Kingston. Współczesna technologia zawdzięcza jej wiele nowatorskich rozwiązań, a to dopiero kilka dziesięcioleci od momentu jej założenia. Żaden ranking pendrive’ów nie pomija urządzeń tej cenionej marki. Cały proces produkcyjny opiera się na wielokrotnych testach, a gama produktów wyróżnia się dużym bogactwem. W Kingston pracują profesjonaliści, doskonale znający temat pamięci komputerowej. Na tę firmę warto zwrócić uwagę.

Szukasz wysokiej jakości w przystępnej cenie? Twoją uwagę powinien przykuć Pendrive SanDisk. Ta amerykańska firma miała ogromny wkład w rozwój pamięci masowej i flash. SanDisk oferuje szeroką gamę bardzo wyspecjalizowanych produktów. W swoich projektach marka stawia na proste formy wizualne przy doskonałych parametrach technicznych. Dostępne są superszybkie dyski USB typu C, które w kilka sekund przesyłają tysiące zdjęć, jak również standardowe modele USB 2.0.

Najlepszy pendrive to taki, któremu możesz zaufać pod względem trwałości przechowywania danych i bezpieczeństwa ich zapisu. Chińska firma ADATA zaprojektowała własny system ochrony plików – UFDtoGO. Zresztą zabezpieczenie to nie jedyne działanie, jakie wykonasz za pomocą tego programu. Da się w nim łatwo synchronizować zawartość lub kompresować dane, by zmniejszyć rozmiar pliku. Praktyczne i autorskie rozwiązanie plasuje ADATA jako jedną z najbardziej kreatywnych i przyszłościowych marek.

Czy warto inwestować w dodatkowe zabezpieczenia pamięci USB?

Pliki komputerowe często zawierają wiele prywatnych lub firmowych danych, które lepiej, żeby nie dostały się w niepowołane ręce. Niestety takie ryzyko istnieje i w przypadku zgubienia lub kradzieży jest bardzo prawdopodobne. Dlatego projektanci wyszli naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i stworzyli pendrive z szyfrowaniem danych. Zresztą obecnie funkcjonujące przepisy poniekąd wymuszają na firmach odpowiednie zabezpieczanie wrażliwych informacji przed cyberprzestępcami.

Szyfrowanie danych polega na takim przekształceniu treści plików, aby były one niemożliwe do odczytania. Są na to dwie metody. Pierwsza z nich to szyfrowanie programowe. Niestety w pamięci nośnika zapisany zostaje wtedy kod szyfrujący, więc wprawny haker będzie mógł do niego dotrzeć, dlatego to rozwiązanie uważane jest za mniej bezpieczne. Skuteczniejsze pozostają algorytmy generowane przez procesor, których odczyt staje się praktycznie niewykonalny.

Oczywiście konieczne jest ustawienie jakiegoś hasła, pozwalającego rozpoznać użytkownika. Przykładowo pendrive Kingston DataTraveller wykorzystuje PIN, by potwierdzić tożsamość właściciela. Niektóre modele wymagają haseł, niekiedy nawet dwóch, a coraz częściej znaleźć można także czytniki linii papilarnych. Bezpieczeństwo gwarantuje również pendrive z blokadą zapisu danych. W takim urządzeniu nie będzie można dodawać, usuwać ani w żaden inny sposób manipulować zawartością. Dotyczy to zarówno pojedynczych plików, jak i całego nośnika.

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.